Rozhovor pre časopis EMMA

www.pluska.sk/zena/chudnutie/rozpustite-kila-vo-vode.html

Rozpustite kilá vo vode

Zdroj: Emma/Katarína Brunovská 12. august 2011, 06:00

Ako elixír mladosti. Okrem toho, že plávanie dokonale formuje postavu a odstraňuje celulitídu, zlepšuje aj elasticitu pleti. A to je zlá správa hlavne pre vrásky!

Hitom tohto leta je plávanie a my vieme prečo: chudne sa ním najľahšie zo všetkých športov! Neveríte? Otestujte už túto dovolenku!

Trávite voľné dni radšej pri vode ako v nej? Možno vás na plávanie konečne „namotajú” tieto vedecky podložené argumenty: Na to, aby ste preplávali kilometer, potrebujete vynaložiť až štyrikrát viac energie, ako keby ste ho chceli prebehnúť. Sila, však? Deje sa tak najmä preto, že odpor vody je dvanásťkrát väčší ako odpor vzduchu! Ďalšou výhodou plávania je, že pri ňom zapájate veľké svalové skupiny, ale aj drobné svaly, o ktorých ste predtým ani netušili. „Kým napríklad pri behu pôsobíte iba proti gravitácii a náporu vzduchu, pod hladinou na vás zo všetkých strán ,číha‘ silný hydrostatický tlak. A vy ho, samozrejme, musíte prekonať,“ vysvetľuje plavecký inštruktor Tomáš Bartáky. Zaujímavé je, že hoci vo vode dostane zabrať celé vaše telo, absolútne sa nespotíte. „Teplo z vás neodnesie pot, ale voda, čo je pri chudnutí nesmierne dôležité. Ušetríte si tak tekutiny, potrebné na správne fungovanie metabolizmu a látkovej premeny.“ Stále pochybujete, či je pre vás plávanie na zhadzovanie kíl to pravé? Púšťajte si dokola filmy s Jessicou Alba, ktorá má božské telo práve preto, že je vode už odmalička. „Alebo si spomeňte, ako vám po každom vyvádzaní v bazéne či mori začne poriadne škvŕkať v žalúdku,“ usmieva sa Tomáš a hneď aj pridáva užitočnú radu: „Ak túžite vo vode naozaj zhodiť, musíte sa vyvarovať rýchlemu a nepremyslenému dopĺňaniu zásob na suchu. Sladkosti ako SOS preto do ruksaku rozhodne nepatria! Na utlmenie vlčieho hladu sa odporúča skôr ovocie alebo orechy.“

Pauza je zakázaná!

Na dovolenke môžete plávať niekoľkokrát za deň, no vaše telo nadobudne krajšie kontúry už po tom, ako začnete tráviť vo vode aktívnu polhodinku „len“ dva, tri razy do týždňa aj počas bežného života. „Myslite na to, že pri plávaní je najdôležitejšia jeho plynulosť. Ak si zvyknete vo vode dávať prestávky, iste neschudnete!“ varuje profík. Pri každom pohybe sa totiž najprv spaľujú cukry a až po tom tuky. „Tým, že po niekoľkých minútach rýchleho, intenzívneho plávania tento proces čo len na chvíľu zastavíte, po pauze začínate opäť spaľovať cukry, ktoré sa počas nej stihli obnoviť. A k odbúravaniu tukov sa vlastne ani nedostanete,“ napomína inštruktor a niekoľkonásobný slovenský majster. Oveľa účinnejšie je podľa neho spomínané plynulé plávanie. „Radšej nasaďte pomalé tempo, s ktorým vydržíte vo vode minimálne dvadsať minút bez toho, aby ste museli zastať. Samozrejme, štýly pokojne obmieňajte.“ Vo vode nezabúdajte ani na správne dýchanie! „Plávanie je jediný šport, ktorým si môžete výrazne zvýšiť vitálnu kapacitu pľúc a precvičiť celý respiračný systém. Je však dôležité, aby ste po nádychu vydýchli vzduch pod vodou. Plávanie bez ponorenia hlavy do vody nie je také účinné,“ radí Tomáš.

Zbohom, kilá aj vrásky!

Plávanie má mnohé ďalšie pozitívne účinky (nielen) na vaše zdravie: zlepšuje držanie tela, otužuje organizmus, predchádza bolestiam chrbtice, zvyšuje cirkuláciu krvi a urýchľuje vyplavovanie toxínov, čím odstraňuje napríklad aj celulitídu. Hydrostatický tlak však veľmi priaznivo vplýva aj na elasticitu pokožky. A ako sa, naopak, vyhnúť jej vysúšaniu? „Problémy so suchou pleťou majú iba vrcholoví plavci, ktorí trávia v chlórovej vode až päť-šesť hodín denne. No aj oni vedia, že po tréningu sa stačí dobre osprchovať a natrieť nejakým hydratačným prípravkom,“ hovorí inštruktor. Podobný postup zvoľte, ak plávate v mori. Ozaj, chudne sa ľahšie v slanej alebo chlórovej vode? „Na tom nezáleží. Oveľa viac rozhoduje to, či si plávanie naozaj vychutnávate. Ja osobne nepoznám lepšiu formu chudnutia ani relaxu,“ vábi Tomáš. Priznajte, však nalomil aj vás?

Objavte svoj štýl

Na krajšie prsia – prsia

„Tento štýl je u žien, pochopiteľne, najobľúbenejší. Spevňuje najmä prsné svalstvo, no aj boky, zadok a nohy. Predovšetkým však formuje ramená. V žiadnom prípade sa však nemusíte báť, že vám vďaka nemu narastie plavecký chrbát! To by ste museli aktívne plávať od útleho detstva,“ ubezpečuje inštruktor a zdôrazňuje, že pri prsiach je veľmi dôležitá technika. „Kŕčovité plávanie, pri ktorom držíte hlavu stále nad vodou, nemá žiaden zmysell! Iba tak zbytočne zaťažujete krčnú chrbticu,“ varuje profík. Opatrné buďte aj pri kolenách – ak vás trápia, prsia radšej veľmi často neplávajte. „Pri tomto štýle sa vykrúcajú do neprirodzenej polohy, a to im nemusí robiť dobre,“ vysvetľuje Tomáš.

Na užší driek: znak a kraul

Pri oboch štýloch dostávajú zabrať najmä rotátory trupu, čím sa perfektne spevňuje celý svalový korpus – a preto môžete vyzerať opticky omnoho štíhlejšie. „No intenzívne pri nich zapájate aj stehná, ramená a tiež zadok – takže dokážu pekne vytvarovať vlastne celú postavu. Dýchajte pri tom na obe strany, najviac účinný je postup – jeden nádych na tri zábery,“ hovorí inštruktor.

A čo motýlik?

„Ten by som odporúčal iba veľmi pokročilým plavkyniam, keďže si vyžaduje super techniku, ktorá je dosť náročná. A ak sa nezapláva správne, logicky sa nedá hovoriť ani o žiadnych pozitívnych účinkoch tohto štýlu,“ vysvetľuje inštruktor.